Итальянец (Андрей Кравчук, 2005)

9

Итальянец (Włoch), to niemłody już, acz wciąż świeży i poruszający film Andrieja Krawczuka. Historia Wani, mieszkańca jednego z rosyjskich domów dziecka – prowincjonalnych, zapuszczonych ruder, zapomnianych przez państwo i świat zewnętrzny. W Rosji wciąż dochodzi do przypadków handlu wychowankami domów dziecka i film Krawczuka opowiada o konsekwencjach owego procederu.

Wania, dowiedziawszy się o tym, że chce go “adoptować” para z Włoch, postanawia uciec z domu dziecka i odszukać biologiczną matkę. Pomaga mu w tym opiekunka (notabene dziewczyna prostytuująca się na polecenie swoistej mafii najstarszych wychowanków), która uczy Wanię czytać i w efekcie ułatwia mu ucieczkę…

Wiem, że powyższy opis jest nieco drewniany, ale naprawdę nie warto zaśmiecać sobie głowy recenzjami wszelakimi. Włoch, to na pewno film ukazujący kondycję rosyjskiej kinematografii od tej dobrej (bardzo dobrej!) strony. Motyw dramatycznej sytuacji dzieci w Rosji jest częsty w rosyjskich filmach; sześć lat po w/w filmie Krawczuka, Sława Ross nakręcił fenomenalny Сибирь Монамур, film w zupełnie innej scenerii, ale jakże podobny konstrukcyjnie!

Итальянец – kino obowiązkowe!

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=0LiRSA3sxEo]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *