Debian – niepowodzenie przy instalacji

Postanowiłem na drugim twardzielu zainstalować nareszcie Debiana.Do tej pory poznawałem tą świetną dystrybucję jedynie poprzez inne, bazujące na niej. Dzięki temu zacząłem jako tako orientować się w debianowskim świecie, choć oczywiście daaaaaleko mi do bycia expertem w tej kwestii 😛 Generalnie jednak lepiej czerpać ze źródeł, zatem zabrałem się za instalację Debiana.
Mam pełnego Debiana na DVD oraz dwie płyty CD-netinst – stabilny już Lenny i testowy Squeeze. Pierwsza odpadła na starcie z uwagi na to, że chwilowo nie mam stacji DVD. Chciałem mieć wersję testową, więc wrzuciłem Squeeze’ego. Instalator uruchomił się bez problemu. Nie cieszyłem się jednak długo, bo wszystko posypało się juz na etapie automatycznej konfiguracji DHCP – instalator poinformował mnie, że “konfiguracja powiodła się”, by po sekundzie oświecić mnie komunikatem: “konfiguracja nie powiodła się” (yyy?). Próbowałem więc przypisać IP, bramkę i maskę ręcznie – wszystko na nic. Na forum Debiana znalazłem mnóstwo wpisów ludzi mających identyczny problem z aktualnym Debianem testing. Mimo szperania i prób rozwiązania problemu, nie udało mi się dokończyć instalacji z płyty Squeeze.
Pozostał mi Lenny. Tutaj już było z górki. Poprawna konfiguracja netu, partycje, instalacja systemu podstawowego. Nie chciałem instalować z tej płyty środowiska graficznego, bo miałbym GNOME, a koniecznie chciałem XFCE już przy instalacji. Po zainstalowaniu Debiana zainstalowałem xorg-i oraz XFCE. I tutaj zaczęły się schody. Pogubiłem się w xinit i  xsession. Po restarcie musiałem uruchamiać XFCE poprzez startx, a i tak środowisko uruchamiało się przeraźliwie opornie, w dodatku z “dziurami” w poszczególnych komponantach XFCE. Niestety nie wiem gdzie mam umiejscowić odpowiednie wpisy, by środowisko x-ów uruchamiało się automatycznie przy starcie.

Oczywiście nie poddaję się, bo uważam, że Debian jest wart tego, by pogrzebac w nim, poczytać to i owo i cieszyć się dobrze skonfigurowanym Linuxem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *