IRC na moim Linuxie

IRC dla wielu użytkowników netu, to albo czarna magia, albo przestarzałe “takie coś”, niewiele przydatne w dobie gadu-gadu i forów internetowych. Do niedawna również nie używałem tego narzędzia, ale szybko zdałem sobie sprawę jak bardzo przydatny jest IRC, z olbrzymią ilością tematycznych kanałów, na których można pogadać ze znajomymi, uzyskać pomoc w interesującej nas sprawie, czy po prostu dowiedzieć się czegoś nowego.
Nie będę się zbytnio rozpisywał w kwestii działania IRCa – wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na www.irc.pl . Pozostaje przeczytać, zainstalować jakiegoś klienta IRC (lub wykorzystać Chatzillę w Firefoxie, bądź wbudowanego klienta IRC w Operze) i… cieszyć się z efektownej komunikacji z innymi!
Początkującego amatora IRC może lekko przerazić konfiguracja danego klienta, zwłaszcza działającego w konsoli, ale rzekome trudności są złudne; wszystko jest do załapania w dosłownie kilka minut 🙂 Sam wybór klienta IRC na Linuksa jest naprawdę pokaźny (że wymienię tylko: irrsi, XChat, bitlbee, finch, Pidgin, bitchx…). Sam korzystam z konsolowego fincha, z uwagi na jego multiprotokołowy charakter, tak więc łączę się z kanałami IRC właśnie przez tego konsolowego Pidgina. Dzięki finchowi, mam jednocześnie włączone kilka protokołów, przez które komunikuję się ze znajomymi (ICQ, GG, Google Talk) + IRC właśnie. Dzięki łatwej konfiguracji, możemy ustawić sobie np. osobne sygnały dźwiękowe, by nie myliły się nam nadchodzące wiadomości. Poza tym finch ma bardzo czytelny interfejs, więc “ircowanie” w nim, to sama przyjemność.
Używam też sporadycznie irssi, świetnego klienta IRC w konsoli. Godne polecenia są również bitlbee i bitchx – wypróbujcie kilka klientów i wybierzcie coś dla siebie.
Korzystam z IRCa głównie w celu uzyskania pomocy przy drobnych problemach z konfiguracją czegoś w Linuksie (to pomoc naprawdę ekspresowa w porównaniu z przedzieraniem się przez rozmaite fora linuksowe…) i do rozmów na kanale (serwer irc.freenode.net). Oczywiście tematyka kanałów jest nieograniczona i każdy/-a znajdzie coś dla siebie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *