No i mamy kolejne stabilne wydanie Debiana! :)

Podziel się:
0Shares
Squeeze stał sie oficjalnie nową stabilną wersją najlepszej – jak wiadomo – dystrybucji Linuksa jaką jest Debian. W sieci od kilkunastu dni informacji na temat tego wydania było naprawdę dużo, więc nie będę się rozpisywał nad tym faktem.
Przez ostatnie lata stałem sie absolutnym entuzjastą i maniakiem Debiana i uważam to distro za jeden z niewielu podstawowych  filarów świata GNU/Linux; gdyby nie Debian, rozmaite Srubuntu i 56387564 i innych klonów nigdy by nie powstało, bądź też nie miały by takiego kształtu i nie stałyby się tak popularne.
Debian to po prostu kawał  historii świata open source i aktywny uczestnik tegoż. Debian to najlepsze tradycje wolnego oprogramowania i wierność filozofii, która sprawiła, że stałem się świadomym użytkownikiem w chlewie IT i software.
Jestem anarchistą i Debian jest dokładnie tym, czego w sferze oprogramowania może oczekiwać anarchista – świetnego systemu operacyjnego opartego o przejrzyste i jasne zasady wolności i umowy społecznej. Bo Debian tak naprawdę, to nie tylko kolejna dystrybucja, ale potężna społeczność entuzjastów, coś czego użytkownicy koszmarków typu openSUSE, czy inna Mandriva mogą zazdrościć :P
Hmm… Generalnie podoba mi się cykl wydawniczy Debiana, bo jest on dostosowany pod rozmaite marudzenia konkretnych użytkowników. Ja jestem wierny gałęzi niestabilnej i sid właśnie najbardziej mi odpowiada.  90% moich repozytorów, to właśnie Debian unstable/experimental + 10% Aptosid. Całkiem niedawno miałem Debiana Sid i oprócz kosmetycznych problemów po jakimś apt-get dist-upgrade NIGDY nie zdarzyło mi się, abym nie czuł komfortu pracy w oparciu o niestabilne repo. To świadczy o jakości pakietów Debiana i deweloperskiej robocie w ramach tej dystrybucji. Z drugiej jednak strony podoba mi się sposób wydawania Arch Linuxa, bo jest on najbardziej zbliżony do gałęzi sid w Debianie. To m.in. bardzo ciągnie mnie do Archa, ale dziś “święto” Debiana, więc nie będę tu “konkurencji” zachwalał :D:D:D
Entuzjaści stabilnych edycji Linuksa mają więc profesjonalny, świetny system – Debian 6.0 Squeeze – miłego użytkowania!
PS: Strona Debiana odświeżona, z nowym layoutem – całkiem przyjemnie się ją przegląda!