Tecsun vs Degen

Podziel się:
0Shares

Aby gruntownie sprawdzić jak sprawuje się Tecsun PL-660, potrzeba wiele miesięcy nasłuchu w wielu miejscach. Póki co – z uwagi na pogodę – nasłuchuję w domu, a więc otoczony metalem, betonem i instalacjami elektrycznymi w ścianach, co w oczywisty sposób osłabia i zniekształca sygnał radiowy. Wiadomo, że fale krótkie, to nie filcharmonia i na próżno tam szukać krystalicznie czystego odbioru, acz zdarzają się niemal idealne “wysepki” w eterze, gdzie wszystko świetnie brzmi.

Poniżej dwa przykłady:

→ Tecsun PL-660 w nasłuchu na falach krótkich o długości 49 metrów – o godzinie 19:00 UTC, kiedy to właśnie pasmo SW jest najbardziej “oblężone” przez mrowie rozgłośni. Tecsun z zewnętrzną anteną długości 20 metrów;

[vimeo http://www.vimeo.com/53227412 w=500&h=375]

→ porównanie pracy Tecsuna i Degena w tym samym czasie na falach: krótkich, średnich i długich. Oba odbiorniki bez anten zewnętrznych – tylko teleskopy.

[vimeo http://www.vimeo.com/53227413 w=500&h=375]

Kolejnym krokiem będzie oczywiście wyruszenie z radiem poza miasto. Najlepiej w góry. Beskid Mały – mimo swojej nazwy, to niemal 1000 m.n.p.m. więc warunki idealne do nasłuchów. Fale krótkie, to nie FM, mają zasięg ogólnoświatowy, więc w warunkach pozamiastowo-górskich będzie ślicznie :) Jedyne ograniczenia wyznacza jonosfera Ziemi i… Słońce (no i, rzecz jasna, specyfika naszego własnego położenia). Kiedyś myślałem, że wybuchy na Słońcu i ich wpływ na odsłuch na falach krótkich, to naciągany fakt fizyczny. Nieprawda. Ilość warstw jonosfery zależy od tego, co dzieje się na Słońcu i pod jakim kątem promienie naszej gwiazdy padają na Ziemię. Dlatego krótkofalowcy (nasłuchowcy jak i DX-erzy nadający w świat) śledzą aktywność Słońca każdego dnia (co można uczynić przy pomocy kilku stron internetowych publikujących każdego dnia aktywność Słońca względem fal radiowych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *